Med Moderaterna får du

En aktiv fritid för fler
En meningsfull fritid stärker hälsa, gemenskap och trygghet. Moderaterna vill ge fler möjlighet att delta i idrott och organiserade aktiviteter och skapa trygga sammanhang för barn och unga.

Ett kulturliv som når fler
Ett rikt kulturliv gör Karlskoga mer levande och attraktivt. Moderaterna vill skapa bättre förutsättningar för evenemang, konserter och kulturupplevelser och utveckla biblioteket och Kulturskolan så att fler kan delta

Bättre villkor för föreningslivet
Föreningslivet skapar gemenskap, engagemang och ansvarstagande. Moderaterna vill förenkla föreningsstödet, stärka samverkan och ge ideella krafter bättre möjligheter att skapa verksamhet för fler.
En meningsfull fritid som förebygger utanförskap
En meningsfull fritid stärker både människors utveckling och sammanhållningen i Karlskoga. När fler får tillgång till idrott, rörelse och organiserade aktiviteter stärks folkhälsan, gemenskapen och tryggheten.
Fritiden är också en viktig del av det tidiga arbetet mot utanförskap och kriminalitet. Moderaterna vill därför stärka samarbetet mellan fritidsverksamhet, skola och socialtjänst så att fler barn och unga får möta vuxna, struktur och trygga sammanhang.
Idrott och fritid som fler kan ta del av
Karlskoga ska erbjuda goda möjligheter till idrott och rörelse. Vi vill fortsätta utveckla Nobelområdet till ett idrottscentrum och införa Karlskogakortet, som genom rabatter gör kommunens idrotts och fritidsanläggningar mer tillgängliga för invånarna.
Vi vill också utveckla en fritidsklubb för barn i årskurs 4 till 6. Genom att öppna fritidsgårdsverksamheten tidigare på eftermiddagen får yngre barn tillgång till en trygg och strukturerad plats efter skoldagen.
Ett enklare och mer inkluderande föreningsliv
Föreningslivet skapar gemenskap, engagemang och ansvarstagande för människor i alla åldrar. Kommunens roll ska vara att möjliggöra, stödja och förenkla. Därför vill vi minska administrationen kring föreningsstödet och skapa fler gemensamma projekt mellan kommunen, föreningarna och studieförbunden.
Fler barn ska kunna delta oavsett familjens ekonomi eller barnets funktionsvariation. Föreningsstödet ska främja inkludering och föreningar med barn och ungdomsverksamhet ska möta tydliga krav. Kommunen ska också föra dialog med föreningslivet inför investeringar i anläggningar och lokaler samt skapa fler aktiviteter tillsammans under skolloven.
Fler evenemang och kulturupplevelser
Kultur ska vara en levande och självklar del av vardagen i Karlskoga. Fler evenemang, konserter och andra upplevelser ska kunna ta plats i offentliga miljöer och bidra till en kommun där det är roligare att bo, verka och vistas.
Moderaterna vill skapa bättre villkor för kultur genom ökad samverkan och nya arbetssätt, bland annat tillsammans med privata aktörer. Vi vill också förenkla tillstånden för arrangemang utomhus och utveckla Folkets hus så att lokalerna kan användas för fler typer av arrangemang..
En Kulturskola som når fler
Kulturskolan ska ge fler barn och unga möjlighet att upptäcka och utveckla sitt skapande. Barn har olika förutsättningar och intressen. Därför behöver verksamheten bli mer flexibel, nå ut bredare och erbjuda fler vägar in.
Vi vill införa ett enklare digitalt kösystem som ger familjer bättre överblick och ett snabbspår för barn och unga som väntar på sin första aktivitet. Genom verksamhet i fler delar av kommunen kan Kulturskolan också komma närmare barnens vardag.
Biblioteket som mötesplats och kunskapsresurs
Biblioteket ska vara en öppen och tillgänglig plats för alla åldrar. Det är en resurs för barn och unga i skolarbetet, för vuxna som vill utveckla sina kunskaper och för äldre som söker gemenskap.
Moderaterna vill stärka bibliotekets arbete med läsning, lärande, språkutveckling och digital delaktighet. Samarbetet med förskolan, skolan, föreningslivet och civilsamhället ska utvecklas. Genom verksamhet i fler delar av kommunen kan biblioteket nå fler och fortsätta vara en trygg mötesplats.

Amanda Lindgren – Ordförande i Kultur- och fritidsnämnden
Våra viktigaste satsningar
- Fortsätta utveckla Nobelområdet till ett idrottscentrum
- Utveckla fritidsklubb för barn i årskurs 4 till 6
- Stärka samarbetet mellan fritidsverksamhet, skola och socialtjänst
- Införa Karlskogakortet med rabatter i kommunens idrotts och fritidsanläggningar
- Förenkla administrationen kring kommunens föreningsstöd
- Skapa fler gemensamma projekt mellan kommunen, föreningslivet och studieförbunden
- Skapa fler aktiviteter under skolloven tillsammans med föreningslivet
- Skapa bättre förutsättningar för evenemang, konserter och kulturupplevelser och förenkla tillstånden för arrangemang utomhus
- Utveckla Folkets hus för fler typer av arrangemang
- Göra Kulturskolan mer tillgänglig genom ett enklare kösystem, snabbspår och verksamhet i fler delar av kommunen
- Utveckla bibliotekets roll som mötesplats och resurs för läsning, lärande och digital delaktighet
